Vela Spila

prehistorijsko arheološko nalazište


Vela spila je arheološki špiljski lokalitet. Sastoji se od jedne dvorane dimenzija 50 x 40 m uz visinu od 20 m, ulaz je širok oko 8 m, a na stropu su dva otvora koja omogućavaju ulazak dovoljne količine dnevnog svijetla. Spilja se intenzivno istražuje pedesetak godina tijekom kojih je, mjestimice do dubine od 10,6 m, otkopana znatna količina raznovrsnog arheološkog materijala. Zbog prostranosti i odličnog položaja, lokalitet je konstantno naseljen od zadnjeg ledenog do kraja brončanog doba, a povremeno sve do danas. Mnoštvo tragova života Velu spilju čini jedinstvenom vremenskom kapsulom u čijoj su unutrašnjosti arhivirani podaci o epohama i razdobljima kroz koje je civilizacija brodila posljednjih dvadesetak milenija. Putovanje kroz naslage Vele spilje je ujedno putovanje kroz vrijeme, odnosno kroz povijest ljudskog roda.


Plavi put - Vela Spila

Kako je nastao plavi put

Vela spila se nalazi na južnoj padini 170 m visokog brda Pinski rat, približno 120 metara iznad zaljeva Kale, najzaklonjenijeg dijela velolučke uvale. Do špilje je sve donedavno s jedne strane vodila asfaltna cesta, a s druge strane 980 m dug poljski put. Međutim, ta situacija se promijenila prošle godine, kad se zadnjom akcijom betoniranja završila šetnica ''Plavi put''.
Pretvaranje poljskog puta u šetnicu trajalo je otprilike pune tri godine, a radove je cijelo vrijeme nadzirao i koordinirao ravnatelj Centra za kulturu Vela Luka dr. sc. Dinko Radić.

Završetkom ove šetnice stvorila se još jedna od pretpostavki ukupnom uspješnom razvoju arheološkog turizma u Veloj Luci.
Naravno da betonizacijom staze priča ne završava, i da je to bio tek početak finalne realizacije projekta ''Plavi put'', odnosno poučne staze/šetnice od obale pa do ulaza u Velu spilu, kako je jednom prilikom istaknuo dr. sc. Radić.
Sigurno se pitate zašto baš Plavi put, zašto nije, primjerice, neka druga boja?

Dvojica mladih lokalnih tadašnjih studenata arhitekture, Marko Padovan i Darko Šeparović, koji su sudjelovali na arhitektonskoj radionici o Veloj spili, odlučili su na simboličan način nazvati stazu koja vodi do spile.

Vela spila je točka gdje je prije 30ak tisuća godina nastala Zapadna društvena misao, kultura i općenito civilizacija. Plava zraka pokazuje put i smjer, u konačnici ukazuje točku u kojoj je (u ovom dijelu Europe) nastala svijest o vlastitom postojanju, o postojanju razuma i ideja o njegovom širenju. Plava boja označava tijek svijesti, od Gore prema Spili, od Spile prema Luci. Plava staza ukazuje smjer dolaska plave boje do Vele Luke.

Tendencija je Plavi put pretvoriti, među ostalim, i u mediteranski park u kojem bi raslo naše ljekovito, aromatsko, mirisno pa i jestivo bilje, i koji bi imao klupice za odmor.

© 2021  - VelaSpila.hr - Sva prava zadržava. Web by: Frlan Media

Created with Mobirise - More